Gréci sa v nedeľnom referende rozhodli. Povedali jasné NIE vydieračským požiadavkám EÚ a MMF. Také je rozhodnutie gréckeho národa. Nie tak ako je zvyknutá „demokratická“ EÚ, kde sú národy a občania len štatisti a rozhodnutia za nich robí úzka európska alebo štátna politická elita, hoci názov elita tu nie je na mieste. Skôr by sa dalo povedať ochrancovia záujmov kapitálu všetkého druhu.
Tieto dni mnohí politici vyzývali na prísny postup voči Grécku, dokonca niektoré choré hlavy žiadali prísne potrestanie Grécka. Žiadalo by sa opýtať, za čo? Za čo má byť Grécko trestané? Za to, že odmieta diktát EÚ, jej komisie a MMF? Za to, že súčasná grécka vláda ctiac si základné princípy demokracie, ktorá mimochodom má práve v Grécku svoju kolísku, dala možnosť ľudu krajiny vybrať si ďalšiu cestu? Politici bažiaci po trestoch a po vyvodzovaní zodpovednosti z gréckej krízy, mali by predovšetkým vedieť, ako a kde sa to celé začalo.
V prvom rade Grécko nemalo ani vstúpiť do európskej menovej únie, nemalo prejsť na euro, pretože na tento krok nebolo vôbec pripravené. O tom, že to tak je, museli veľmi dobre vedieť všetci, ktorí rozhodnutie o vstupe Grécka do EMÚ prijímali. Rozhodnutie o jeho prijatí aj napriek tomu urobili. Nie však v prospech Grécka, ale v prospech nadnárodného kapitálu. Pred piatimi rokmi začalo mať Grécko vážne problémy so zadlženosťou, nebolo schopné splácať svoje dlhy. Pritom v Gréckej ekonomike sa nijaké závratné zmeny neudiali. Platy, dôchodky, ceny, produktivita gréckej ekonomiky boli cca také ako v časoch, keď nemecké, francúzske a anglické banky poskytovali Grécku bez problémov obrovské pôžičky. Ak si obyčajný človek chce zobrať úver, banky veľmi prísne kontrolujú jeho schopnosť úver aj splatiť, kontrolujú príjmy, zadlženie, dokonca vek. To aby ste stihli pred smrťou dlhy splatiť.
V prípade krajín sa robí niečo podobné. Členské štáty EÚ posielajú každoročne Európskej komisii správy o stave ekonomiky. Keď začala grécka kríza, zistilo sa, že vtedajšie vlády Grécka posielali do Bruselu falošné správy, ktoré boli vylepšené. Je veľmi zaujímavé, že Európska komisia na to neprišla a ešte zaujímavejšie je, že banky poskytujúce úvery nemali záujem si údaje preveriť.
Sú len dve možnosti. Buď na čele Európskej komisie aj týchto bánk sú úplní diletanti až idioti alebo všetci zainteresovaní veľmi dobre vedeli, aká je skutočnosť, no napriek tomu úvery Grécku poskytovali. Pýtate sa prečo? No preto, lebo veľmi dobre vedeli aj to, že o peniaze neprídu! Že ak nebude schopné splácať Grécko, začnú vydierať štáty Európskej menovej únie krachom eura a že tie grécky dlh zaplatia. Pre nemecké, francúzske a anglické banky to bol jednoducho biznis bez rizika. A ja tvrdím, že to, čo sa udialo okolo poskytovania úverov Grécku bol jeden obrovský podvod, MEGAPODVOD storočia!
A ak si niekto zaslúži potrestať, tak sú to tí, ktorí tento megapodvod spáchali alebo im pomáhali. V prvom rade EÚ a jej komisia, nemecké, francúzske a anglické banky a aj politici štátov, ktorí tak ochotne odsúhlasili euroval, čo znamená, že každý štát ručí za grécke pôžičky svojim dielom. Aj Slovensko! Veď práve kvôli tomu, aby parlament odsúhlasil euroval , u nás padla vláda a Ficová vláda vstup do eurovalu schválila ako jedno z prvých rozhodnutí v dojemnej jednote takmer s celou opozíciou. Taká je pravda.
Takže potrestanie si zaslúžia nenažratí bankári a politici, ktorí im pomáhali s ich podvodným biznisom. Grécko, ktoré z tých pôžičiek máločo videlo. A už vôbec nie súčasná Grécka vláda, od ktorej sa eurobyrokrati a ich bábky v štátoch EÚ môžu učiť, čo znamená slovo DEMOKRACIA.
Anna Belousovová – Národná koalícia
Grécko, ktoré z tých pôžičiek ...
jeff, pekne si si anonymne odpľul ...
prispevok pani Anny nie je ziadna analyza... ...
jasne nie? :-)...bic plieska na konci...alebo... ...
http://blog.jetotak.sk/kriticka-ekonomia/201…... ...
Celá debata | RSS tejto debaty